Tak jest, roboszefie!

2016-02-16

Ocena efektywności pracownika za pomocą robota? Oby taki scenariusz nie urzeczywistnił się zbyt szybko. Jednakże pracownicy magazynowi zatrudnieni w firmie Hitachi już teraz muszą słuchać poleceń wydawanych przez roboty.

Firma działająca w branży technologicznej w pełni wykorzystuje potencjał rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji stworzonych z myślą o środowisku pracy. W zeszłym miesiącu zaprezentowano zwinnego, dwuramiennego robota, które może zastępować człowieka w prostych pracach logistycznych.

Jednak w ostatnim czasie firma przeprowadziła również testy nowego robota zarządzającego, który może wydawać pracownikom polecenia w oparciu o analizę wcześniej zgromadzonych danych. Zakończyły się one pełnym sukcesem. Robot zarządzający może nawet zwiększyć wydajność pracy, na przykład wskazując pracownikom magazynu najkrótszą drogę do wybranego regału.

Bez wątpienia firma Hitachi ma powody do zadowolenia – w magazynach, w których umieszczono robota zarządzającego, wydajność wzrosła o pełne 8% w porównaniu do tych zarządzanych przez człowieka. Sukces sprawił, że firma rozważa wprowadzenie tego rozwiązania również w innych dziedzinach poza logistyką, na przykład w branży transportowej, finansowej i opieki zdrowotnej. Chociaż jak na razie nie mamy powodu, aby podejrzewać naszą pielęgniarkę lub taksówkarza o bycie maszyną. Firma Hitachi ogłosiła, że roboty zarządzające będą poddawane testom przez następne kilka lat przed wprowadzeniem ich do sprzedaży.