Żywność Funkcjonalna

2016-09-22

Zainteresowanie żywnością funkcjonalną, czyli taką, która optymalizuje funkcjonowanie organizmu, wzrasta w ogromnym tempie. Skontaktowaliśmy się z Anneli Hallberg, kucharką, trenerką zdrowego stylu życia i trenerką personalną, która opowie nam więcej o tym, co możemy zrobić, aby poczuć się lepiej.

Pojęcie„Żywność Funkcjonalna” powstało w Japonii w latach 80-tych XX wieku. Mówiąc najprościej, oznacza ono taki sposób żywienia, który dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych elementów.

 „Nie zawsze pamiętamy, że to, co jemy, powinno wspomagać wszystkie komórki naszego ciała, mięśnie, serce i mózg, aby mogły one dobrze funkcjonować bez żadnych komplikacji” – mówi Hallberg. „Pragniemy być zdrowi i chcemy, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, jednak spożywana przez nas żywność nie zapewnia mu potrzebnych składników”.

Dobrze znanymi produktami z kręgu żywności funkcjonalnej są nabiał zawierający pożyteczne kultury bakterii, pieczywo bogate w błonnik oraz makaron i tłuszcze zawierające korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe Omega-3. Podwyższenie „poziomu funkcjonalności” produktów jest również dobrym sposobem na zwiększenie sprzedaży. Nasiona roślin strączkowych, orzechy i warzywa to doskonałe przykłady naturalnej żywności funkcjonalnej.

Zaplanuj Swój Posiłek

Podstawę zdrowego odżywiania stanowi: regularne spożywanie posiłków, niezapominanie o śniadaniu, umieszczenie w jadłospisie dużej ilości warzyw i picie wody. Ważne jest też ograniczenie ilości spożywanego cukru, półproduktów i alkoholu. Powinniśmy jeść więcej warzyw oraz zmniejszyć spożycie mięsa i szybko wchłanialnych węglowodanów.

„Zdrowe odżywianie to kwestia planowania. Ale jeśli poświęcimy 30 sekund na przemyślenie tego, co będziemy jeść następnego dnia, będzie nam łatwiej trzymać się planu”.

Słuchaj Swojego Ciała

Wiedzę na temat żywności funkcjonalnej możemy czerpać z Internetu lub porad dietetyka lub doradcy żywieniowego. Hallberg zachęca również wszystkich, aby lepiej wsłuchiwali się w sygnały, które wysyła nam nasz organizm.

 „Każdy z nas najlepiej wie, jakie produkty żywnościowe są dla niego dobre – o ile nauczymy się to wyczuwać. Kontroluj reakcje swojego organizmu na różne produkty żywnościowe i rozpoznawaj, które z nich wprawiają Cię w dobry nastrój, a także analizuj swoje zwyczaje żywieniowe. Dzięki temu znajdziesz się na właściwym torze”.