Siła architektury

2014-02-19

Architektura wywiera na nas przemożny wpływ poprzez materiały, kolory czy aranżację wnętrz. W American Institute of Architects stworzono infografikę, która pokazuje, na czym ten wpływ polega!

Wszyscy z pewnością zauważyliśmy, jak zmienia się nasz nastrój, gdy przechodzimy przez różne pomieszczenia.  Ale spokojnie: to jeszcze nie znaczy, że mózg płata figle. Są naukowe dowody na przykład na to, że pomieszczenia z pustymi ścianami i wysokimi sufitami sprawiają, że czujemy się mali i nieważni, natomiast pomieszczenia z drewnianymi elementami i tkaninami wywołują w nas poczucie bezpieczeństwa. American Institute of Architects przedstawił te ustalenia na swojej stronie internetowej w postaci animowanej, interaktywnej infografiki. Pokazuje ona, w jaki sposób wybory dokonane przez architekta łączą się ze nastrojem panującym w pomieszczeniu. Duży sukces udało się osiągnąć między innymi w Nowym Jorku dzięki otwarciu budynków i zwiększeniu przejrzystości fasad jedynie poprzez ich upiększenie i rozjaśnienie.  Dało to mieszkańcom poczucie większego bezpieczeństwa, doprowadzając przy tym do spadku liczby włamań.

Jednym ze sposobów na stworzenie bardziej  kreatywnego miejsca pracy jest zapewnienie wszystkim pracownikom dostępu do okien lub dużych wlotów światła. Przeprowadzono test polegający na porównaniu wydajności czytania u dwóch grup studentów. Grupa mająca dostęp do naturalnego światła czytała 26 proc. szybciej! W wielu miejscach pracy tworzy się obecnie miejsca, w których pracownicy mogą spotykać się ze sobą w sposób spontaniczny. Prosty zabieg w postaci zwężenia korytarzy okazał się znakomitym sposobem na zwiększenie liczby kreatywnych spotkań.  Myślisz, że kolor w pomieszczeniu to tylko element wystroju wnętrza? W pomieszczeniach, w których odbywają się narady na drażliwe tematy, należy stosować kolory neutralne i uspokajające, natomiast w miejscach mających służyć kreatywności dobrze sprawdzają się jaskrawe barwy.