TREND 1: DESIGN RÓŻNORODNOŚCI

2015-02-27

RAPORT TRENDÓW 2015 powstał po przeprowadzeniu setek wywiadów, analiz i solidnej pracy badawczej, która została zaprezentowana przez Kinnarps podczas tegorocznych Targów Meblowych w Sztokholmie. W raporcie wyróżniono pięć globalnych trendów dotyczących miejsc pracy. Pierwszy z nich to Design różnorodności.

Powróćmy do dni, w których większość miejsc pracy wyglądała tak samo. Standardowe rozwiązania dostrzec można było wszędzie, a spotykaną normą był pracownik - mężczyzna w średnim wieku, w kwiecie swojego życia. Jedną z prowokujących myślenie opowieści zamieszczonych w RAPORCIE TRENDÓW jest ta opowiedziana przez Sheryl Sandberg, dyrektor ds. operacyjnych firmy Facebook. Przytacza ona przykład z czasów, gdy pracowała w firmie Google. Opowiada, jak będąc w zaawansowanej ciąży, musiała przejść z odległego parkingu, a potem brnąć wzdłuż niekończących się korytarzy budynku. "Można się zastanawiać, nad tym jak wiele kobiet godzi się z taką sytuacją bez słowa i po prostu akceptuje ją" mówi Sheryl.  

Wkrótce potem firma Google udostępniła oddzielny parking przeznaczony dla kobiet w ciąży.  Jest to klasyczny, ale niestety smucący przykład zapominania o potrzebach 50 procent populacji... Kiedy patrzymy w przyszłość, połączenie projektowania ze wzornictwem integracyjnym (inclusive design) będzie wykorzystywane we wszystkich miejscach pracy?  Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do zjawiska starzenia się społeczeństwa, które w USA ma nawet swoją nazwę – „srebrne tsunami”. Trzeba będzie zniwelować różnice w miejscu, w którym pracować obok siebie będą aż cztery pokolenia.  W jaki sposób firmy będą dostosowywać swoje wnętrza i wygląd by zadbać o zróżnicowane potrzeby wszystkich pracowników? To jest problem, który powinien być wysoko w agendach, ale nie jest nawet punktem rozważań dla większości działów HR. Kolejne pytanie to w jaki sposób możemy zapewnić, że introwertycy i ludzie preferujący ciszę mogą wykonywać swoją prace w hałaśliwym otoczeniu, które najlepiej odpowiada ekstrawertykom.  Design różnorodności polega na skupieniu się na ludziach i ich potrzebach.

"Wyzwaniem jest znaleźć taki kompromis w projekcie, który odpowiada wszystkim. Krzesło zawsze pozostanie krzesłem – dzisiejsze siedziska nie różnią się zbytnio od tych sprzed 50 lat. Projektowanie dotyczy raczej sposobu, w jaki funkcjonuje dane środowisko” Ola Rune, architekt i projektant.