TREND 4: WSPÓŁTWÓRCZOŚĆ

2015-04-10

Jak będą pracować firmy przyszłości? Kluczem do sukcesu jest współpraca i całkowita przejrzystość. To jeden z najbardziej obiecujących trendów, o którym możemy przeczytać w TREND REPORT 2015 firmy Kinnarps.

Każdy z nas kiedyś wykrzykiwał epitety pod adresem zakupionego produktu z myślą, że „sami zrobilibyśmy to lepiej”. Nie jest to niemożliwe! Firmy coraz częściej uświadamiają sobie, jak ważne jest zaangażowanie konsumentów w proces produkcyjny. Przykładem może być Nokia, która udostępniła pliki do drukarek 3D i zachęciła użytkowników do projektowania własnych etui na telefon. Nie można też zapomnieć o Kickstarterze, gdzie można przedstawić swój pomysł i zebrać fundusze na jego realizację. Dni, w których firmy starały się ukryć swoje metody produkcji za zamkniętymi drzwiami należą do przeszłości. Dzisiaj firmy i klienci współpracują i czynnie uczestniczą w procesie projektowania. To oczywiście spowoduje konieczność zmian w naszych miejscach pracy i narzuci nowe wymagania.

„Stworzenie nowoczesnego miejsca pracy to szeroko zakrojony proces obejmujący całą firmę. Budowa współpracy w firmie wymaga pielęgnowania ducha współdziałania w kulturze organizacyjnej. Nie ma jednej drogi do tego celu. Najtrudniej jest uwzględnić wszystkie aspekty firmy i stworzyć przestrzeń na ich podstawie. W procesie należy uwzględnić wizerunek firmy, technologię i kierunek rozwoju” – twierdzi Per-Arne Andersson, dyrektor generalny Kinnarps.

W rezultacie personel będzie zaangażowany w projektowanie własnego miejsca pracy w zupełnie nowy sposób. Jak się zachowujemy? Gdzie się spotykamy? Jak się poruszamy? Jak pracujemy i jak możemy pracować mądrzej? Dzięki utworzeniu specjalnych pokoi projektowych wymiana plików związanych z pracą będzie łatwiejsza, a widok ciężko pracującego i samotnego pracownika biurowego, na którego ramionach spoczywa sukces firmy, stanie się przeszłością. Przykładem jest stworzona przez Google i HP popularna platforma Virtual Room. Informacje będą płynnie przepływać pomiędzy członkami zespołu. Jednocześnie nad tym samym dokumentem pracować może więcej osób, w myśl zasady „jeśli zacząłeś nad tym pracować, ja mogę to kontynuować”. Zapewnia to większa elastyczność i wydajność, co wpływa na zadowolenie zarówno klientów firmy, jak i jej pracowników. Lepiej jest mieć wspólny cel!