Trend 2: Biurowy ekosystem

2015-03-12

Świadome miejsce pracy jest tutaj. W przyszłości wymogi i potrzeby poszczególnych pracowników będą w centrum uwagi. To jeden z najbardziej obiecujących trendów, o którym możemy przeczytać w Trend Report 2015 firmy Kinnarps.

Gdy 25 lat temu firma Kinnarps wprowadziła regulowane biurko Decade, nie było to nic innego jak rewolucyjne podejście do projektowania wnętrz. Wcześniej większość miejsc pracy wyglądała tak samo. Pracownicy przez cały dzień byli stłoczeni w małych boksach i rzadko je opuszczali. Na szczęście to się już zmieniło. Dzisiaj jesteśmy bardziej świadomi innych potrzeb, warunków i oczekiwań ludzi — mężczyzna w średnim wieku nie jest już normą.

Jednocześnie technologia się rozwija w zawrotnym tempie, co wywróciło sytuację do góry nogami dla większości osób.Więc jak uporamy się z tym rozwojem? Firmy będą inwestować w spersonalizowane wnętrza zachęcające do ruchu i kreatywności, cały czas zgodne z potrzebami pracowników. Niektórzy lubią głośne i nieuporządkowane przestrzenie z krzykliwymi kolorami, a inni wolą minimalistyczne i przestronne miejsca bez zakłócających dźwięków. Obie potrzeby muszą być zaspokojone.

„Im więcej opcji zaoferujemy, tym łatwiej jest ludziom działać” — mówi Louis Lhoest z Veldhoen + Company. Zrównoważone środowisko dla zrównoważonego rozwoju ludzi. To takie proste. Anonimowe badania pokazują, że nudne biura wręcz są niebezpieczne dla zdrowia i zwiększają liczbę dni zwolnień lekarskich. Nasze otoczenie ma wielki wpływ na nasz mózg.W miejscu pracy, w którym ludzie są w centrum zainteresowania, „miękkie wartości” odgrywają zasadniczą rolę, jeśli chodzi o dobre samopoczucie, a design i psychologia łączą się ze sobą. Dlatego ważne jest zwracanie uwagi na sygnały od pracowników — jak się czują i czy są szczęśliwi. Problemem na całym świecie jest to, że coraz więcej osób jest zmęczonych technologią, jest zestresowanych i nie może się odprężyć.

Dlatego na przykład Google podjął decyzję o wprowadzeniu spotkań bez używania technologii — zarówno laptopy, jak i telefony komórkowe nie są dopuszczane. Musimy być po prostu lepsi w kreowaniu środowiska ludzkiego zarówno dla ciała, jak i duszy. Dlatego dobrym pomysłem jest tworzenie miejsc pracy imitujących środowiska, w których lubimy przebywać, jak kawiarnie czy salony. Wzmacnia to poczucie przynależności do zespołu i jego tożsamość.Lub jak to dokładnie określono w raporcie: „Czy chciałbyś to mieć w domu?”