KINNARPS — RAPORT O TRENDACH Część 2 . OD PRACY STACJONARNEJ DO PRACY MOBILNEJ

2013-09-26

Technologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Jakie skutki dla społeczeństwa, pracodawców i nas samych ma fakt, że jesteśmy cały czas dostępni i połączeni z Internetem? Firma Kinnarps postanowiła przyjrzeć się bliżej obecnej tendencji, która wszystko zmieni, mimo że jesteśmy dopiero w jej początkowej fazie.

Pik pik!
Jest środek nocy, gdy na Twojej służbowej komórce wyświetla się powiadomienie o nowym e-mailu. Z ciekawości chcesz od razu zobaczyć, kto jest nadawcą. Brzmi znajomo? Bez wątpienia nie tylko Tobie zdarzają się takie sytuacje. W badaniu przeprowadzonym przez zakładową kasę chorych BKK 84% Niemców potwierdziło swoją dostępność poza normalnymi godzinami pracy. Ponadto 51% respondentów powiedziało, że można się z nimi kontaktować przez całą dobę.

Rozwój technologii w ostatnich kilku latach doprowadził do fundamentalnych zmian w społeczeństwie. Na całym świecie życie zawodowe i prywatne łączą się w jedno. Stało się już na przykład zupełnie oczywiste, że większość linii lotniczych udostępnia swoim klientom bezprzewodowe łącza Wi-Fi. Po odprawie rozsiadamy się wygodnie w fotelach i włączamy laptopy, żeby przejrzeć arkusz kalkulacyjny, napisać raport czy zapłacić rachunki, podczas gdy samolot leci 10 km na ziemią. A jeszcze zaledwie 12 lat temu, 11 września 2001 roku, samolot Airforce One z prezydentem Stanów Zjednoczonych Georgem Bushem na pokładzie musiał awaryjnie lądować z powodu braku łączności z Pentagonem.

Wspominamy o tym, aby przedstawić nasze rozważania w pewnym kontekście. Świat, jaki znamy, zmienia się wraz ze stale pojawiającymi się innowacjami. Niektóre z nich są naprawdę niesamowite. Firma Google zaprezentowała niedawno zakładany na głowę komputer sterowany głosem, który wygląda jak para zwykłych okularów. Wydając okularom odpowiednie polecenia, można nie tylko otwierać drzwi czy sterować oświetleniem w biurze, ale również rejestrować wydarzenia z codziennego życia i na żywo dzielić się nimi z przyjaciółmi i znajomymi z pracy. Trudno sobie wyobrazić, jaki to będzie mieć wpływ na nasze spotkania w przyszłości. Gdy oczy jednej osoby stają się oczami drugiej, to trudno jest sobie wyobrazić jeszcze większe zbliżenie. Nadeszła era łączności bezprzewodowej.
— W ciągu pięciu lat szerokopasmowy dostęp do Internetu rozprzestrzeni się do tego stopnia, że nie będzie już potrzeby układania kabli w budynkach — twierdzi Martin Cook, kierownik grupy ds. aranżacji wnętrz i projektowania graficznego w angielskiej firmie BDP.

Najlepsze jest to, że ta technologia jest dostępna dla nas wszystkich. A przecież jeszcze niedawno napisanie czegoś na komputerze wymagało zapoznania się z długą instrukcją i złożonym kodem. Dzięki postępowi technologicznemu specjalistyczna wiedza nie jest już barierą, ponieważ wszystko staje się prostsze i lepiej dostosowane do użytkownika. Wystarczy wskazać obiekt i nacisnąć przycisk!
— Urządzenia bezprzewodowe są coraz częściej wykorzystywane, dzięki czemu zarówno miejsca pracy, jak i interakcje międzyludzkie, stają się bardziej elastyczne. Nie ogranicza nas już lokalizacja i możemy pracować w zasadzie wszędzie tam, gdzie mamy ochotę. Musimy to brać pod uwagę, projektując stanowiska pracy — powiedział Ian Weddell, dyrektor handlowy Kinnarps UK.

Dzięki temu każdy pracownik zyskuje dodatkową wolność, ponieważ nie ma stałych godzin pracy i nie musi podbijać karty w zakładzie. Według firmy badawczej YouGov 30% brytyjskich pracowników uważa, że elastyczność w pracy zwiększa ich wydajność, a 43% że zmniejsza stres.
Czy to jednak oznacza, że dotychczasowa koncepcja biura odchodzi w zapomnienie? Tak nie jest, ale współczesne biuro ulega personalizacji i modernizacji, aby spełnić przyszłe wymagania.
— Praca staje się coraz bardziej mobilna i wiele osób pracuje poza biurem, choć nie wszyscy wykonują pracę w domu. Tradycyjne biura będą więc nadal potrzebne — twierdzi Beata Osiecka, dyrektor zarządzająca Kinnarps Polska.

Koniec końców, mówimy tylko o zmianach technologicznych, a ludzki umysł pozostaje taki sam. Nadal musimy się spotykać i rozmawiać, aby opracowywać pomysły i dzielić się z pracodawcą naszą kreatywnością. Bez dynamicznych, ale stałych siedzib korporacje nie przetrwałyby. Interesującym przykładem jest tu rosnące wykorzystanie elastycznych miejsc pracy. W Sztokholmie znajdują się na przykład biura United Spaces i Nummer 18, w których firmy dzielą się przestrzenią biurową i kosztami ogólnymi. Korzyści są oczywiste: dostępna przestrzeń biurowa jest w całości wykorzystana, a jednocześnie dochodzi do ciekawych interakcji i nawiązywane są nowe kontakty biznesowe, ponieważ spotykają się tam ludzie z różnych środowisk i z różną przeszłością zawodową.

Praca w ten nowy, swobodny sposób wiąże się jednak również z zupełnie nowymi wymaganiami dla pracodawców i pracowników. Pojawia się wiele doniesień naukowych mówiących o uzależnieniu od Internetu czy „efekcie Crackberry”, czyli o tym, że telefony komórkowe też potrafią uzależniać. Wiele firm w Niemczech, w tym Volkswagen, postanowiło wyłączać serwery e-mail po normalnych godzinach pracy. Niemiecka minister ds. rynku pracy Ursula von der Leyen chce pójść o krok dalej. W ubiegłym roku zaapelowała o przygotowanie jasnych zasad zwalniających pracowników z obowiązku odpowiadania na e-maile poza godzinami pracy.
— Tak jak mamy przepisy BHP mówiące na przykład o konieczności noszenia kasków w miejscu pracy czy o prawidłowym układaniu okablowania, tak powinniśmy też mieć przepisy dotyczące bezpieczeństwa psychicznego — mówi Ursula von der Leyen.

Możliwe, że przynajmniej u młodszego pokolenia sprawa ta sama się ureguluje.
— Tu w Norwegii zauważam wyraźną tendencję polegającą na tym, że ludzie nie rozmawiają przez komórki w metrze, autobusie i w innych miejscach publicznych. Jest to proces uczenia się, który można zauważyć na poziomie społeczności. Młodsze pokolenie jest lepiej wykształcone i ma większą wiedzę o mediach społecznościowych i o tym, jak z nich korzystać w taki sposób, aby nie stanowiły obciążenia dla społeczeństwa — twierdzi Liv Tveter, dyrektor zarządzająca norweskiego oddziału Kinnarps.


Cytat
„Urządzenia bezprzewodowe są coraz częściej wykorzystywane, dzięki czemu zarówno miejsca pracy, jak i interakcje międzyludzkie, stają się bardziej elastyczne”.

 


CZY WIESZ, ŻE...

• Gdy w 1969 roku Neil Armstrong leciał na Księżyc statkiem Apollo 11, moc obliczeniowa wszystkich urządzeń na pokładzie była mniejsza niż w standardowym współczesnym smartfonie.

• W badaniu przeprowadzonym w Szwecji przez Kairos Future na zamówienie firmy Manpower tylko co czwarty respondent uznał, że jego stanowisko pracy spełnia niezbędne wymagania techniczne.

• Dostęp do Internetu stał się tak istotny, że w 2012 roku ONZ uwzględniło go na liście podstawowych praw człowieka.