KINNARPS — RAPORT O TRENDACH Część 3. Siła wieku

2013-10-24

Jesteśmy coraz zdrowsi i żyjemy coraz dłużej. Czyż to nie wspaniała wiadomość? I tak, i nie, bo osoby powyżej 65. roku życia trzeba przecież utrzymywać. Rozwiązanie wydaje się proste: większość osób musi ale też tak naprawdę chce kontynuować pracę, nawet w podeszłym wieku. To wymaga dostosowania środowiska pracy i właściwego wykorzystania umiejętności, jakie posiada starsze pokolenie.

Osobom urodzonym w latach 40. — czy też „górze mięsa”, jak nazwał to pokolenie szwedzki minister finansów — wcale się nie uśmiecha bezczynne siedzenie i karmienie gołębi. Wędrują po Dolomitach, uczą się francuskiego i obsługi Photoshopa — spełniają swoje marzenia.
— Myślę, że jest trochę prawdy w powiedzeniu, że 60 to nowe 40. Mówię to półżartem, półserio, ale prawdą jest, że nadal czuję się jak trzydziestolatek — mówi Derek Barker, 61-letni dyrektor generalny biura projektowo-architektonicznego Haskoll w Wielkiej Brytanii.

— Młodzieniec w starszym wieku — to ja! Chcemy wyglądać nowocześnie i myślę, że dotyczy to zarówno ubrań, jak i mebli czy kolorów — dodaje.
Coraz więcej osób uważa, że po skończeniu 65 lat ma więcej do zaoferowania. W badaniu z udziałem ponad 1000 respondentów niemal 8 na 10 badanych, którzy urodzili się w latach 40., uważało, że nadal będzie mogło pracować po siedemdziesiątce. Wśród biorących udział w badaniu przedstawicieli pokolenia X (ludzie urodzeni w latach 1961–1979) odsetek ten był jeszcze wyższy.

Okazuje się, że większość jest nie tylko przygotowana, ale także chętna do pracy w starszym wieku. Pozwoliłoby to rozwiązać jeden z najtrudniejszych problemów, przed jakim stoi obecnie system ubezpieczeń społecznych: jak coraz mniejsza liczba młodych ludzi ma utrzymać coraz większą liczbę osób starszych.
— Istnieje wiele strategii rozwiązywania tego problemu, ale nie ma lepszej i istotniejszej niż ta, która proponuje pracować więcej i dłużej — pisze w swoim artykule Mårten Blix, sekretarz i doradca w Rządowej Komisji ds. Przyszłości.

Wyzwanie to podjął w każdym razie jeden człowiek, mianowicie ojciec autora artykułu. Hans Blix skończył w czerwcu 85 lat; oprócz innych zajęć dojeżdża do Abu Dhabi, gdzie pełni rolę doradcy rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich ds. energetyki jądrowej. Jest członkiem komisji ds. bezpieczeństwa nuklearnego w Vattenfall, prezesem międzynarodowego komitetu ds. reaktora w Czarnobylu oraz felietonistą magazynu Fokus.
Hans Blix jest być może przypadkiem wyjątkowym, ale nie odosobnionym.
— Zależy nam na tym, żeby osoby starsze pracowały w przyszłości dłużej. Chodzi o wykorzystanie ich umiejętności i doświadczenia. Myślę, że doświadczenie pokolenia boomu demograficznego lat 40. stanowi wsparcie dla młodszego pokolenia, natomiast pokolenie Y* może nauczyć starszych kolegów poczucia luzu oraz funkcjonowania w kulturze łączności mobilnej i internetu — mówi Ian Weddell, dyrektor handlowy Kinnarps UK.

Ale co należy zrobić dla przedstawicieli starszego pokolenia, by czuli się potrzebni i mile widziani, inaczej niż bohater grany przez Jacka Nicholsona w hollywoodzkim filmie „Schmidt”, który po przyjęciu pożegnalnym w pracy czeka na próżno, by jego młody następca poprosił go o parę dobrych rad?
Jednym z najważniejszych aspektów jest nasza opinia o kompetencjach starszych osób. Jeśli uważa się ich za przeszkodę blokującą dostęp młodemu pokoleniu, to będzie bardzo trudno. Jeśli natomiast zapanuje przekonanie, że różne grupy wiekowe mogą się nawzajem uzupełniać w pracy, to przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

Fakt jest taki, że osoby starsze stają się coraz bardziej poszukiwanymi pracownikami. Nie ma nic niezwykłego w tym, że niektórzy prezenterzy wiadomości w USA mają powyżej 75 lat. Starsi doradcy budzą szacunek klientów. W Niemczech istnieją portale rekrutacyjne, takie jak „Erfahrung Deutschland” i „AgeBroker”, które zapewniają pracodawcom wsparcie starszych i emerytowanych specjalistów, których umiejętności i wiedza są autentycznie doceniane. Ale motywowanie starszych ludzi do pracy ma także swój praktyczny i konkretny wymiar. Integracyjne wzornictwo. Lepsze oświetlenie. Ergonomiczne meble. Dostęp do aparatów słuchowych.
— Po raz pierwszy w jednym zakładzie pracy mamy pracowników reprezentujących 4 pokolenia, a każdy musi się rozwijać i znaleźć swój indywidualny sposób pracy. Ważne, aby pamiętać, że siedemdziesięciolatek i dwudziestolatek mają w pracy zupełnie inne potrzeby — mówi Henrik Axell z Kinnarps, twórca koncepcji środowiska pracy opartego na aktywności.

Nie powinniśmy zapominać, że tendencja do utrzymywania starszych osób w pracy przez dłuższy okres nie obowiązuje we wszystkich zawodach, z różnych powodów.

Chęci i możliwości kontynuowania kariery zawodowej po siedemdziesiątce są z pewnością większe u architekta niż u operatora tokarki. Jednak w miarę dążenia do gospodarki myśli, w której ciężka fizyczna praca coraz częściej wykonywana jest przez maszyny, a inteligencja jest ważniejsza od mięśni, rośnie liczba stanowisk pracy, które mogą zajmować osoby w starszym wieku. W takim świecie łączymy doświadczenie starszego pokolenia ze zdolnością nieszablonowego myślenia, jaka cechuje młodsze pokolenie. W ten sposób zwiększa się szanse na uzyskanie lepszych wyników.
— Wierzę, że czekają nas fascynujące czasy. Więcej starszych osób będzie się cieszyć lepszym zdrowiem niż w poprzednim pokoleniu. — Dla wielu z nich, w tym dla mnie, praca jest sposobem na życie. Ja nigdy nie będę chciał przejść na emeryturę — mówi Martin Cook, szef zespołu ds. projektowania wnętrz i grafiki w BDP w Wielkiej Brytanii.

Czy wiecie, że...

…osoby, które mają dziś 50 lat, będą żyły o 5 lat dłużej niż poprzednie pokolenie.

…odsetek osób w wieku produkcyjnym (15–64) w UE zmniejszy się do 2060 roku o połowę.

…76% osób biorących udział ankiecie na temat pokolenia Y* chciało mieć mentorów.

 

*Są różne definicje określające, które grupy wiekowe należą do pokolenia Y, ale jednym z wyróżników jest to, że osoby te przez całe życie miały do czynienia z telefonami komórkowymi i komputerami osobistymi, a internet stał się powszechny kiedy byli jeszcze młodzi.